[ Новые сообщения · Участники · Правила форума · Поиск · RSS ]
  • Страница 1 из 1
  • 1
Форум » Общий раздел » Курилка » Apel la un sfat
Apel la un sfat
iaundeДата: Пятница, 18.09.2015, 20:30 | Сообщение # 1
Рядовой
Группа: Пользователь
Сообщений: 17
Награды: 0
Репутация: 0
Onorați membri ai forului, aș vrea să vă împărtășiți cu idei referitoare la posibilitatea achiziționării a modelelor de pe internet. Aș vrea să cunosc ori să vă expuneți asupra celor mai sigure și la prețuri accesibile de unde se poate de procurat. Astăzi am fost la Aeroplan și iarăși nu am avut cu ce mă bucura, din cele disponibile nu mi-a convenit nimic, iar la undele în genere aveau niște prețuri la părerea mea prea mari și în genere, nu învinovățesc pe nimeni și nu critic, dar asortiment nu prea este de unde, inclusiv la accesorii (vopsea, clei, lac).
Deschizînd parantezele, mă ,,profilez” în tehnica blindată a celui 2 război mondial, mărimea 1/35, dar și din cea actuală, în special rusească/sovietică, de regulă de la Zvezda, vopsirea o fac cu pensula și cu vopsea tot de la Zvezda (din ceea ce am). 
Sincer vorbind pînă la moment nu am o colecția atît de impunătoare, căci nici colecție nu pot să-i spun.....
În concluzie, aștept împărtășirile voastre....
 
kingkrysДата: Пятница, 18.09.2015, 21:23 | Сообщение # 2
Полковник
Группа: Пользователи
Сообщений: 732
Награды: 2
Репутация: 62
Modele:
- ebay.com(uneori poti gasi modele bune la pret mic, la licitatie)
- hobbyeasy.com
http://luckymodel.com/
Vopsele si restu
- jadarhobby.pl(preturi bune pentru chimie AK)- Vine din Polonia timp de 1-2 saptamini
- hobbyeasy.com(China, 1-4 saptamini)
 
OldHammerДата: Пятница, 18.09.2015, 21:51 | Сообщение # 3
Генерал-лейтенант
Группа: Модератор форума
Сообщений: 1612
Награды: 1
Репутация: 102
skype-oldgrenadiere

astept!
 
Dr_PirogovДата: Суббота, 19.09.2015, 08:28 | Сообщение # 4
Генерал-лейтенант
Группа: Администраторы
Сообщений: 1860
Награды: 2
Репутация: 80
iaunde, deacuma v-au raspuns colegii la intrebari, am vrut sa va rog sa aratati modele, care sunt deja gata, sa le discutam wink
 
iaundeДата: Понедельник, 05.10.2015, 15:06 | Сообщение # 5
Рядовой
Группа: Пользователь
Сообщений: 17
Награды: 0
Репутация: 0
Expune-ţi-Vă vă rog asupra pobilităţii ,,gruntuirii" (nu ştiu cum se traduce грунтовка) cu spry nespecializat şi unde pot să îl găsesc.
Au văzut pe youtube folosirea spry-ului înainte de vopsire şi la prima vedere destul de bine a mers vopsirea ulterioară.

 
Dr_PirogovДата: Понедельник, 05.10.2015, 15:19 | Сообщение # 6
Генерал-лейтенант
Группа: Администраторы
Сообщений: 1860
Награды: 2
Репутация: 80
iaunde, da, intradevar, primer (грунтовка) se foloseste ca primul strat pentru adgezie pai buna a vopselei aplicate ulterior. Sunt primer'e pe baza de nitro (care se vind in baloane speciale - spray, de exemplu, la piata "Птичка"), si sunt pe baza de apa (primer acrilic, de exemplu, Vallejo, Mig, AK Interactive). Pina ziua de astazi m-am folosit de acele bazate pe nitro, acuma vreau sa incerc si pe baza de apa.
 
iaundeДата: Понедельник, 10.07.2017, 08:56 | Сообщение # 7
Рядовой
Группа: Пользователь
Сообщений: 17
Награды: 0
Репутация: 0
Mi-am achiziţionat un MINI AIR COMPRESSOR TC 100 de la chinezi, inclusiv cu aerograf, ca rezultat al prostiei mele am utilizat vopsea accril shakefist ...în consecinţă consider că l-am deteriorat, cu toate că am încercat să îl curăţ. Suplimentar m-ai am un aerograf cred că de producţie sovietică (l-am achiziţionat câţiva ani în urmă) însă nu înţeleg de ce nu funcţionează?
L-am verificat prin utilizarea apei în rezervor, însă la apăsarea butonului nu iese nimic...
AR PUTEA CINEVA SĂ MA AJUTE?


Сообщение отредактировал iaunde - Понедельник, 10.07.2017, 08:57
 
OldHammerДата: Понедельник, 10.07.2017, 09:28 | Сообщение # 8
Генерал-лейтенант
Группа: Модератор форума
Сообщений: 1612
Награды: 1
Репутация: 102
iaunde, de ce prostie? Ce ar strica vopseaua acril la un aerograf?

99% nu functioneaza din cauza ca e murdar.
 
iaundeДата: Понедельник, 10.07.2017, 17:32 | Сообщение # 9
Рядовой
Группа: Пользователь
Сообщений: 17
Награды: 0
Репутация: 0
chestia consta in faptul ca pentru al curata la momentul respectiv, am dezansambat aerograful, iar acum nu functioneaza...
 
OldHammerДата: Понедельник, 10.07.2017, 18:11 | Сообщение # 10
Генерал-лейтенант
Группа: Модератор форума
Сообщений: 1612
Награды: 1
Репутация: 102
iaunde, poate nu l-ai asamblat corect? Niste poze?
 
mcoroliДата: Воскресенье, 07.01.2018, 13:17 | Сообщение # 11
Рядовой
Группа: Пользователь
Сообщений: 24
Награды: 0
Репутация: 0
простите за спам. Нужно 3 сообщения,тоб оздать тему. Это первое
 
iaundeДата: Понедельник, 22.04.2019, 19:26 | Сообщение # 12
Рядовой
Группа: Пользователь
Сообщений: 17
Награды: 0
Репутация: 0
Onorați membri ai forum-ului, intervin iarăși cu rugămintea, reiesind din experiență voastră, în vederea expunerii asupra folosirii vopselelor acrilice de genul "Zvezda" în combinare cu aerograful la vopsirea modelelor. Poate fi utilizat acest gen de vopsele la autograf fără a fi dizolvare?

Добавлено (22.04.2019, 19:33)
---------------------------------------------
Dacă voi dizolva vopselele acrilice cu apă vor fi funcționale la autograf? Si daca da care trebuie să fie proportionalitatea? Am inteles ca unii folosesc vodcă, care trebuie să fie proportionalitatea: vopseaua în raport cu vodcă?

 
kingkrysДата: Вторник, 23.04.2019, 01:04 | Сообщение # 13
Полковник
Группа: Пользователи
Сообщений: 732
Награды: 2
Репутация: 62
iaunde, mai bine cu vodca deoarece stratul de vopsea mai rapid se usuca. Nu exista o proportie concreta deoarece viscozitatea vopselei difera de la caz la caz. Se adauga vodca pina consistenta vopselei e identica cu cea a laptelui. Deasemenea vopsind "zvezda" cu aerograful, pot aparea unele dificultati deoarece vopseaua se comporta foarte random asa ca ar fi mai bine de folosit orice alta marca de vopsea. smile
 
iaundeДата: Понедельник, 15.06.2020, 21:56 | Сообщение # 14
Рядовой
Группа: Пользователь
Сообщений: 17
Награды: 0
Репутация: 0
Ajuta-ti va rog cu un sfat - ce fel de clei este utilizabil pentru încheierea "geamurilor" la modele fără va acesta sa nu fie deteriorat?
 
Dr_PirogovДата: Вторник, 16.06.2020, 10:54 | Сообщение # 15
Генерал-лейтенант
Группа: Администраторы
Сообщений: 1860
Награды: 2
Репутация: 80
iaunde, mă folosesc de PVA de la Microscale, dar e admisibil de folosit și PVA obișnuit, dar purificat.
 
iaundeДата: Вторник, 16.06.2020, 21:40 | Сообщение # 16
Рядовой
Группа: Пользователь
Сообщений: 17
Награды: 0
Репутация: 0
Impartasiti-va va rog cu tehnologia de purificare a cleiului PVA.
 
Dr_PirogovДата: Среда, 17.06.2020, 21:06 | Сообщение # 17
Генерал-лейтенант
Группа: Администраторы
Сообщений: 1860
Награды: 2
Репутация: 80
iaunde, am avut în vedere de cumpărat gata purificat din magazin de exemplu, crafti.md

https://crafti.md/catalog....0266985
 
Форум » Общий раздел » Курилка » Apel la un sfat
  • Страница 1 из 1
  • 1
Поиск:

Форма входа

Гость

Сообщения:

Гость, мы рады вас видеть. Пожалуйста
зарегистрируйтесь или
авторизуйтесь!
Логин:
Пароль: